Jaki wózek dla aktywnych rodziców?

Ćwiczenie z dzieckiem w wózku - bieganie

Zwykło się sądzić, że sport i rodzicielstwo nie mogą iść w parze. Wielu rodziców niemowląt i młodszych dzieci rezygnuje z treningów z uwagi na opiekę nad dzieckiem, brak czasu lub możliwości zapewnienia maluszkowi niani. 

Jeśli i Ty jesteś takim rodzicem, to wiedz, że możesz połączyć swój trening ze spacerem dziecka dzięki specjalnym wózkom dla najmłodszych. Oto kilka informacji, które wyjaśnią, jak to zrobić!

Jaki powinien być wózek dla dziecka?

Dziecięce wózki powinny zapewniać komfort dziecku, ale także rodzicom. Najważniejsza jest wygoda maluszka oraz jego bezpieczeństwo, ale ważne jest również to, jakie wózek tfk sport posiada parametry. Co wziąć pod uwagę przy jego wyborze? Oto kilka sugestii:

  • wielkość siedziska i jego dodatkowe funkcje, np. funkcję spania
  • rodzaj zabezpieczeń (pasy, hamulce)
  • wielkość i rodzaj kół
  • rodzaj i ciężar ramy
  • sposób składania.

Te uniwersalne dla każdego rodzaju wózka parametry zależą oczywiście od oczekiwań rodziców i ich potrzeb. Inny wózek wybiorą do codziennego użytkowania, a inny jako np. wózek podróżny - przeznaczony tylko na wycieczki.

Jakie cechy mają wózki do użytku sportowego?

Wózki przeznaczone do użytku sportowego powinny być lekkie i zwrotne, dzięki czemu można je łatwiej prowadzić. Wysiłek włożony w trening rodzica jest już dla niego obciążeniem, dlatego lepiej wybrać wózek tfk sport, który będzie z rodzicem współpracował przy np. bieganiu czy jeżdżeniu na rolkach.

Sportowy wózek dla dziecka
Sportowy wózek dla dziecka

Dodatkowo - z uwagi na zmienność pogody, wózki przeznaczone do użytku sportowego powinny być wykonane z wodoodpornych, a jednocześnie przepuszczających powietrze materiałów. To chroni dziecko przed przegrzaniem i jednocześnie zapewnia ochronę przed deszczem.

Kolejnym czynnikiem ułatwiającym prowadzenie wózków przy treningu jest ich zawieszenie - zbyt sztywne może powodować dyskomfort dla dziecka, narażając je na silniejsze wstrząsy. Równie istotna jest rola kół - ich zwrotność, wielkość oraz jakość, gdyż wpływa to na szybkość jazdy oraz sprawne poruszanie się po różnych nawierzchniach.

Jakie są rodzaje wózków do użytku sportowego?

Rodzice uprawiający sport - w zależności od swoich preferencji - mają do wyboru wózki:

  • do biegania
  • do jazdy na rolkach lub deskorolkach
  • do jazdy rowerowej

Dzięki specjalnym funkcjom wózki do użytku sportowego zapewniają bezpieczeństwo maleństwu i komfort rodzicom w trakcie treningu. Wyposażone są m.in. w hamulce ręczne, tarcze hamulcowe na tylnych kołach, amortyzację tylnej osi i wiele kieszeni na drobiazgi - zarówno dla dziecka, jak i jego opiekuna.
Decydując się na specjalny wózek biegowy z atestami, rodzic zyskuje możliwość treningów ze swoim dzieckiem u boku. To ułatwia planowanie swojej aktywności fizycznej, bez konieczności wynajmowania niani.

Dodatkowo dostępne są opcje duo dla bliźniąt, więc rodzice dwojga dzieci mogą również planować trening z użyciem dostosowanych do tego wózków w wersjach podwójnych.

Od jakiego wieku dzieci mogą jeździć w wózkach sportowych?

Wiele wózków sportowych ma opcję zamontowania gondoli, w której można przewozić dzieci od pierwszych dni życia. Wraz ze wzrostem dziecka i nabywaniem przez niego umiejętności siedzenia, gondolę można zamienić na siedzisko.

Posiada ono specjalistyczny system zabezpieczeń oraz kilkustopniową regulację, dzięki czemu maluszek może obserwować mijany krajobraz oraz spokojnie zasnąć - bez obawy o jego wygodę i bezpieczeństwo.

Jakie są zalety korzystania ze sportowych wózków?

Korzystając z wózków sportowych, zapewnia się sobie regularne treningi oraz dziecku przebywanie na świeżym powietrzu. Tych czynników nie da się przecenić. Zarówno rodzic, jak i dziecko zyskują dawkę ruchu i świeżego powietrza, co jest niezbędne do zachowania dobrego samopoczucia, ale również pozytywnie wpływa na ich zdrowie.

Więcej znajdziesz tutaj: https://markowewozki.pl

Wpis gościnny