Jaki sterylizator do butelki?

Sterylizator do butelek

Od dawna wiadomo, że mając małe dzieci w domu trzeba szczególnie dbać o czystość i higienę. Jest to bardzo ważne dla zdrowia dziecka. Szczególną uwagę należy zwrócić zwłaszcza na czyszczenie sprzętów i zabawek używanych przez dziecko, w tym również butelek do karmienia, które często są w użyciu już od pierwszych dni życia dziecka.

Dokładne mycie czy sterylizacja?

O ile każdy zdaje sobie sprawę, że butelki, z których dziecko pije mleko muszą być czyste, o tyle nie każdy wie, jak zapewnić właściwy poziom czystości. Czy wystarczy dokładnie umyć butelki czy też konieczne są jakieś dodatkowe działania jak przelewanie wrzątkiem czy sterylizacja?

Dokładne mycie butelek jest bardzo ważne, gdyż w resztkach mleka bardzo szybko mogą pojawić się bakterie, które następnie mogą spowodować pojawienie się problemów ze zdrowiem u dziecka. Butelki należy myć po każdym użyciu, najlepiej od razu po tym jak dziecko zakończy jedzenie, o ile jest taka możliwość.

Butelki myjemy z użyciem płynu do mycia naczyń lub specjalnego płynu do mycia butelek. Podczas mycia korzystamy ze specjalnych szczotek do tego celu, które umożliwiają nam umycie wszystkich ciężko dostępnych miejsc.

O ile w przypadku starszych dzieci możemy na tym poprzestać, o tyle w przypadku najmłodszych może się to okazać niewystarczające. Ich układ pokarmowy nie jest jeszcze całkowicie rozwinięty i w takiej sytuacji mogą się u nich pojawiać problemy z brzuszkiem. Z tego względu butelki przeznaczone dla najmłodszych dzieci po umyciu powinniśmy jeszcze wysterylizować.

Jak można sterylizować butelki?

Sterylizację butelek najczęściej przeprowadza się przy użyciu jednej z dwóch różnych metod. Można skorzystać ze sposobu, który był wykorzystywany przez naszych rodziców, czyli zagotować w dużym garnku wodę, a następnie wrzucić do niej czyste butelki i gotować we wrzątku przez kilka minut.

Z uwagi na to, że jest to dosyć czasochłonny i niezbyt wygodny sposób, z reguły decydują się na niego osoby, które sporadycznie używają butelek do karmienia.

Drugą metodą jest sterylizacja przy pomocy specjalnego sterylizatora, tak jak ten sterylizator do butelki. Jest to pojemnik o rozmiarach umożliwiających włożenie go do kuchenki mikrofalowej, do którego należy włożyć butelki lub smoczki, nalać odrobinę wody, a następnie włożyć na kilka minut do kuchenki mikrofalowej. Jest to dużo szybsza i wygodniejsza metoda, dlatego jest ona polecana osobom, których dzieci są karmione przede wszystkim mlekiem z butelki.

Jak długo należy sterylizować butelki?

Butelki do karmienia obowiązkowo powinny być sterylizowane w przypadku noworodków oraz niemowlaków do około 6 miesiąca życia. Po tym czasie układ pokarmowy dzieci powinien już być na tyle rozwinięty, że rezygnacja ze sterylizacji butelek nie powinna przynieść żadnych negatywnych konsekwencji.

Zamiast sterylizacji można poprzestać na dokładnym umyciu butelek i przelaniu ich gorącą wodą. Jeżeli jednak dziecko ma problemy z brzuszkiem, biegunkami czy pleśniawkami, to zaleca się dłuższe sterylizowanie butelek. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby robić to przez kolejne miesiące życia dziecka.

Zalety sterylizatorów do butelek

Podstawową zaletą sterylizatora jest to, że umożliwia on łatwą i szybką sterylizację butelek. Wystarczy dosłownie kilka minut, żeby wyciągnąć z niego czyste i sterylne butelki, w których można podać dziecku pokarm. Gotowanie butelek we wrzątku jest jednak nieco bardziej czasochłonne.

Jeśli po wyjęciu sterylizatora z kuchenki mikrofalowej nie zdejmiemy z niego pokrywki, to butelki znajdujące się w środku pozostają sterylne nawet przez 24 godziny. Dzięki temu nie musimy sterylizować butelek bezpośrednio przed użyciem, żeby mieć pewność, że są sterylne. Możemy to zrobić wcześniej, a w odpowiednim momencie tylko wyciągnąć butelkę ze sterylizatora.

Podsumowanie

Jeżeli planujesz karmić swoje dziecko butelką, to z całą pewnością powinnaś rozważyć zakup sterylizatora. Ten stosunkowo nieduży wydatek z pewnością oszczędzi Ci sporo czasu po narodzinach dziecka. W prosty i łatwy sposób będziesz mogła zadbać o sterylność butelek, z których Twoje dziecko będzie korzystać nawet kilkanaście razy dziennie w początkowym okresie.

Więcej znajdziesz tutaj: https://www.nanobebe.pl

Wpis gościnny