Jaki śpiworek do spania dla dziecka?

Śpiworek do spania dla dziecka

Jedną z kwestii, która stosunkowo często zaprząta głowę świeżo upieczonym rodzicom jest kwestia przykrywania dziecka w łóżeczku. Czy kocyk lub kołderka będą odpowiednie? A może jest jakieś inne lepsze rozwiązanie?

Czy kocyk/kołderka to dobre rozwiązanie?

Pierwszym, co przychodzi nam do głowy, gdy myślimy o układaniu dziecka do snu w łóżeczku jest przykrywanie dziecka kocykiem lub kołderką. Niestety takie rozwiązanie ma dwa główne minusy.

Po pierwsze, w przypadku najmłodszych dzieci, nie jest ono polecane z uwagi na bezpieczeństwo dziecka. Istnieje ryzyko, że maluch niechcący zarzuci sobie kocyk lub kołderkę na głowę i nie będzie w stanie sam się odkryć. Może to doprowadzić do problemów z oddychaniem dziecka. W przypadku nieco starszych dzieci kocyk lub kołderka są już dopuszczalnym rozwiązaniem.

Drugim minusem związanym ze stosowaniem kocyka do przykrywania jest to, że małe dzieci często wiercą się podczas snu i się odkrywają. W takiej sytuacji dziecko albo będzie marznąć w nocy i się budzić, a w konsekwencji budzić rodziców, albo my będziemy wstawać w nocy po kilka razy, żeby się upewnić, że nasze dziecko jest dobrze przykryte.

Jeśli nie kocyk, to co?

Alternatywą dla kocyków i kołderek jest śpiworek do spania dla dziecka. Taki śpiworek rozwiązuje oba opisane powyżej problemy i może być stosowany już od narodzin. Śpiworki stają się coraz bardziej popularne i obecnie praktycznie każdy sklep z rzeczami dla dzieci ma w swojej ofercie co najmniej kilka różnych modeli śpiworków.

piżamka przejściowa dla dziecka
Piżamka przejściowa dla dziecka

Na co zwracać uwagę wybierając śpiworek?

Podstawową kwestią na którą trzeba zwracać uwagę wybierając śpiworek jest odpowiedni rozmiar śpiworka. Nie może być on zbyt duży, gdyż dziecko będzie się w nim topić i nie będzie właściwie spełniał swojego zadania. Jeśli śpiworek będzie za mały, to dziecku będzie w nim ciasno i niewygodnie, przez co będzie się złościć.

Grubość i materiał, z którego wykonany jest śpiworek powinny być dostosowane do pory roku oraz do temperatury panującej w naszym domu. Inny śpiworek sprawdzi się zimą, a inny w miesiącach wiosennych czy jesiennych.

Śpiworki najczęściej są zapinane na zamki błyskawiczne, ewentualnie na napy. Podczas wybierania śpiworka zwróćmy uwagę na to, żeby śpiworek nie był zapinany na plecach, gdyż wtedy mogłoby dziecku być niewygodnie podczas leżenia na pleckach.

Zalety śpiworków do spania

Śpiworki do spania mają wiele zalet. Po pierwsze nie ma ryzyka, że dziecko się odkryje i będzie mu w nocy zimno. W śpiworku dziecko pozostaje przykryte przez całą noc, dzięki czemu nie ma ryzyka, że dziecko zmarznie i się rozchoruje lub będzie się często wybudzać. My też będziemy spać dużo spokojniej wiedząc, że nasze dziecko śpi w komfortowych warunkach.

Ciepłe i wygodne śpiworki sprawiają, że dziecko czuje się w nich bezpieczne i jest mu wygodnie. Śpiworki są zaprojektowane w taki sposób, że nie krępują ruchów dziecka. Maluch może się bez problemu obracać z boku na bok, może siadać, a nawet wstać.

Dzięki temu, że śpiworki są rozpinane po całej długości można bez problemu zmienić dziecku pieluchę nawet wtedy, gdy śpi w śpiworku. Nie trzeba go wyciągać całego ze śpiworka, wystarczy tylko rozsunąć zamek i mamy już dostęp do pieluchy. Dzięki temu istnieje szansa, że dziecko nie rozbudzi się całkowicie podczas przebierania i szybko zaśnie.

Podsumowanie

Śpiworki do spania idealnie sprawdzają się w przypadku najmłodszych dzieci. Są dużo lepszym i bezpieczniejszym rozwiązaniem niż kocyk czy kołderka. Mnogość śpiworków do wyboru sprawia, że z pewnością każdy rodzic znajdzie taki model, który będzie mu pasował.

Wpis gościnny