Jaka włóczka do szydełkowania będzie najlepsza? Zobacz, od czego zależy wybór motka

zestaw do szydełkowania

Chociaż doświadczone dziewiarki przygodę z szydełkowaniem polecają rozpocząć od przerabiania taniej włóczki akrylowej, dobre jakościowo motki będą Ci potrzebne szybciej, niż myślisz. Już teraz sprawdź, jaka włóczka do szydełkowania będzie najlepsza dla Ciebie: wybór motka zależy przede wszystkim od charakteru i przeznaczenia robótki. Poniżej sprawdzisz, o czym koniecznie musisz wiedzieć.

Jakie są rodzaje włóczek?

Wybór właściwej włóczki do szydełkowania wymaga znajomości dostępnych na rynku rodzajów motków. Podział jest bardzo przejrzysty: włóczki mogą być naturalne pochodzenia zwierzęcego (m.in. wełna owcza, wełna kozia, wełna alpak), naturalne pochodzenia roślinnego (len, bawełna i bambus) i włóczki syntetyczne (akryl, poliester i włóczki mieszane). Wszystkie rodzaje włóczek są dostępne w ofercie sklepu internetowego https://niteczka.pl/.

Jaka włóczka do szydełkowania będzie odpowiednia?

Sama znajomość rodzajów włóczek to za mało, żeby wiedzieć, jaka włóczka do szydełkowania będzie w danym przypadku najlepsza. Wybór przędzy warunkują:

  • charakter i przeznaczenie projektu. Zanim wybierzesz konkretny motek, zastanów się, jaki jest cel realizowanego projektu. Istotne jest także, jakie właściwości powinna wykazywać gotowa robótka i kto będzie z niej korzystał. Włóczki naturalne pochodzenia zwierzęcego świetnie sprawdzą się w przypadku dodatków jesiennych i zimowych. Po włóczki naturalne pochodzenia roślinnego zdecydowanie warto sięgnąć wiosną i latem. Przędza syntetyczna to dobry wybór w przypadku dekoracji wnętrza: są wytrzymałe i stosunkowo łatwe w pielęgnacji.
  • rozmiar projektu. Uwzględniając rozmiar projektu, zdecydujesz, jaka grubość nici będzie najodpowiedniejsza. W przypadku małych robótek dobrze sprawdza się cienka przędza. Duże robótki zdecydowanie lepiej się prezentują, kiedy powstają z odpowiednio grubszej włóczki. Do każdego projektu należy jednak podchodzić indywidualnie: małe podkładki pod kubki będą ciekawsze, jeśli sięgniesz po dość grubą przędzę.
  • wskazówki autora wzoru. Jeśli sięgasz po gotowe wzory robótek, autor niemal zawsze wskazuje, jaka włóczka do szydełkowania będzie najlepsza. Warto wziąć tę wskazówkę pod uwagę: prawdopodobnie unikniesz niepowodzenia.
  • rozmiar szydełka. Włóczka zawsze powinna iść w parze z szydełkiem, stąd należy dokładnie przeczytać banderolę, a następnie: stworzyć duet idealny. Jeśli szydełko i przędza nie będą do siebie pasowały, efekt może być co najmniej nieestetyczny.

Wpis gościnny