Jak wspomagać prawidłowy rozwój wzroku niemowlęcia? Porady dla rodziców

Dziecko

Prawidłowy rozwój wzroku niemowlęcia ma ogromne znaczenie już od pierwszych dni życia. Co ciekawe, początkowo niemowlęta widzą bardzo słabo. Nie rozróżniają kształtów ani kolorów. Wraz z wiekiem dzieci nabywają nowych umiejętności. Warto wiedzieć, jak wspierać je w tym procesie. Poznaj praktyczne porady!

Kiedy dziecko zaczyna widzieć?

Dzieci w większości przypadków widzą niemalże od razu, zaraz po porodzie. Jednakże, pierwsze dni są trudne dla maluszków. W końcu muszą przyzwyczaić się do życia w zupełnie nowym środowisku!

Początkowo umiejętności wzrokowe dzieci są na bardzo podstawowym poziomie. Wynika to z tego, że noworodki były przyzwyczajone do ciemności, jaka panuje w łonie matki. W pierwszych dniach życia dziecka obraz jest nieostry.  Natomiast w miarę jak dziecko rośnie zdobywa nowe kompetencje, w tym także rozwija wzrok.

Jak wspierać rozwój wzroku u noworodków?

Przede wszystkim warto wiedzieć, że noworodek to dziecko od urodzenia do ukończenia czwartego tygodnia życia. Już na tak wczesnym etapie ważne jest dbanie o wzrok swojej pociechy!

W tym okresie dzieci nie rozpoznają do końca kształtów i kolorów. Natomiast są w stanie zaobserwować jasne i ciemne barwy, zwłaszcza jeśli ze sobą mocno kontrastują. Jak podkreślają specjaliści, najlepsze w tym okresie będą zabawki biało - czarne. Dzięki silnemu kontrastowi, będą interesujące dla Twojego malucha. Sprawdzi się nawet rulon zrobiony z papieru, pomalowanego w biało - czarną kratkę.

Jak rozwijać wzrok niemowląt?

Niemowlę to dziecko do końca pierwszego roku. Właśnie te kilka pierwszych miesięcy życia dziecka to okres najbardziej dynamicznego wzrostu i rozwoju. W tym czasie  zmieniają się także umiejętności wzrokowe. Od widzenia niewyraźnych kształtów pod koniec pierwszego miesiąca, do pełnego i sprawnego ruchu oczu, dobrego widzenia z odległości, a nawet rozpoznawania twarzy najbliższych pod koniec pierwszego roku życia dziecka.

Z czasem, jak nasza pociecha zaczyna rozpoznawać różne barwy i kształty, tak coraz lepiej zaczną sprawdzać się bardziej “zaawansowane” zabawki. Dzieci około 3 miesięczne powinny być już w stanie podążać wzrokiem za obiektami. Z kolei dzieci w wieku 5 - 8 miesięcy uczą się koordynować wzrok i ruch (koordynacja ręka - oko, oko - ciało), a także rozpoznawać barwy. W tym wieku sprawdzą się różnokolorowe zabawki. Do rozwoju umiejętności wzrokowych, dobrze sprawdzą się zabawki w różnych barwach, kształtach i teksturach.

Pod koniec pierwszego roku życia, dziecko zyskuje także zdolność do rozpoznawania różnych kształtów geometrycznych. Jego umiejętności wzrokowe powinny także pozwolić na płynne śledzenie wzrokiem domowników czy zabawę drobnymi i małymi zabawkami. W tym okresie warto właśnie te umiejętności stymulować. Zabawki mogą być różnej wielkości, o różnej masie. Cenne będą zabawy takie jak układanie klocków w odpowiednich szczelinach itp.

Na co zwrócić uwagę w pierwszym roku życia dziecka?

Zgodnie z tym co wspomniano wyżej, umiejętności wzrokowe dziecka rozwijają się w czasie. W miarę jak maluch rośnie, tak jego umiejętności coraz bardziej przypominają zdolności wzrokowe dorosłych. Początkowo nasza pociecha może przejściowo zezować (do 4-6 miesiąca życia) lub nie być w stanie utrzymać z nami kontaktu wzrokowego (1-2 miesiąc życia). Nie ma w tym nic nadzwyczajnego i wynika to z przebiegu rozwoju dziecka.

Warto jednak wszelkie niepokojące obawy i wątpliwości skonsultować ze specjalistą, optymalnie lekarzem prowadzącym - pediatrą bądź okulistą. Przykładowo, jeśli u naszej pociechy obserwujemy nierównomierny wzrost gałek ocznych, różnice w wielkości źrenic, zaczerwienienie bądź nadmierne łzawienie oczu, zdecydowanie warto wybrać się po poradę. Aby dowiedzieć się więcej, na jakie sygnały w zależności do wieku dziecka zwrócić uwagę, zajrzyj tutaj.

Rzadko zdarza się, aby niemowlęta wymagały okularów korekcyjnych. Zazwyczaj pierwszy moment na szkła korekcyjne to wiek przedszkolny lub wczesnoszkolny. Warto wtedy wybrać się do specjalisty mającego doświadczenie w pracy z dziećmi.

Rozwój wzroku u niemowląt to ciągły, wieloetapowy proces. Wymaga on cierpliwości ze strony dziecka, ale także i rodziców. Jeśli nasza pociecha nie posiada konkretnych umiejętności, należy mieć na uwadze, że każde dziecko jest inne i tak w różnym tempie następuje jego rozwój. Nie należy się nadmiernie zamartwiać, a wszelkie niepokojące objawy i sygnały należy skonsultować ze specjalistą - okulistą bądź pediatrą.

Wpis gościnny