Jak wspierać rozwój dziecka poprzez zabawę? Porady dla rodziców

dzieci uczące się poprzez zabawę

Zabawa odgrywa w życiu dziecka szczególną rolę. Daje ogromną frajdę oraz umożliwia odkrywanie świata i własnych możliwości. Nic więc dziwnego, że dzieci podchodzą do niej z takim entuzjazmem, zwłaszcza jeśli w zabawie towarzyszy rodzic. Jak wykorzystać moc zabawy, by wspierać rozwój swojej pociechy?

Dlaczego zabawa z dzieckiem jest tak ważna?

Dziecko w trakcie zabawy intensywnie nabywa nowe umiejętności i rozwija się. Uczy się jak działa świat i jak w nim żyć.

Zabawa, w której towarzyszy opiekun, jest nieoceniona. Buduje więź i jest wspaniałym sposobem na spędzanie czasu i okazanie… miłości. Bawiąc się, pokazujesz dziecku, że jest akceptowane i zauważone. Wspólna zabawa to sygnał: „mama poświęca mi czas, więc jestem dla niej ważny”. W ten sposób maluch realizuje potrzebę bliskości, a rodzic poznaje dziecko i jego postrzeganie świata.

Rodzaje zabaw dla dzieci

Zabawy wspierają dziecięcy rozwój w różnych aspektach: intelektualnym, emocjonalnym, ruchowym, językowym i społecznym. Każda zabawa doskonali nieco inne umiejętności, dlatego ważne jest, by proponować dziecku różnorodne aktywności.

Pierwsze zabawy manipulacyjne

Zabawy manipulacyjne to wykorzystanie rączek i paluszków do operowania przedmiotami. Już kilkumiesięczne szkraby mogą bawić się w ten sposób, jak tylko opanują chwyt. Zabawa polega na chwytaniu przedmiotów i poznawaniu ich wszystkimi zmysłami. Dziecko więc je dotyka, wącha, smakuje, ogląda, rzuca nimi i potrząsa. Sprawdzą się tu zabawki typu grzechotki, ale równie ciekawe są rzeczy codziennego użytku. Ważne, by dostarczyć dziecku przedmioty zróżnicowane pod względem faktury, koloru, wagi, wydawanego dźwięku. Z czasem zabawa może przybrać bardziej zaawansowaną formę i polegać na wkładaniu i przekładaniu przedmiotów, np. z wykorzystaniem sortera kształtów i kolorów. Zabawy manipulacyjne wspierają koordynację oko-ręka oraz motorykę małą, co jest doskonałym wstępem do późniejszego trzymania kredek i nauki pisania.

Zabawy konstrukcyjne

Zabawy konstrukcyjne to zabawy, w których dziecko coś buduje. Może to być budowanie z klocków, ale równie dobrze sprawdzą się materiały, które znajdziemy w domu czy na podwórku, np. piasek, kamyki, patyki, szyszki, kasztany, pudełka. Z kasztanów można np. wyczarować ludziki, a kartonowe pudełka wykorzystać do budowy zagród dla zwierzątek. Tego typu zabawa rozwija inteligencję i kreatywność oraz daje poczucie satysfakcji i sprawczości.

Zabawy tematyczne

W zabawach tematycznych wyobraźnia dziecka działa na najwyższych obrotach. Maluch  odgrywa role z życia codziennego, bawiąc się np. w sklep, dom czy lekarza. Naśladuje dorosłych i tworzy wymyślone sytuacje. Uczy się zasad społecznych, empatii, budowania relacji i rozwija się pod względem emocjonalnym oraz językowym – takie zabawy są świetną okazją do przemycania dziecku nowych słów.

Zabawy dydaktyczne

Zabawy dydaktyczne są szczególnym rodzajem aktywności, ponieważ są kierowane bardziej przez dorosłego, który wprowadza reguły do zabawy i przekazuje dziecku wiedzę. Do aktywności dydaktycznych należą m.in. zagadki, quizy, gry, zadania. Pomocne są książeczki aktywnościowe dostosowane do wieku malca. Do zabaw dydaktycznych zaliczymy aktywne czytanie z dzieckiem, podczas którego zadajemy pytania do tekstu, np. jakie emocje widać na obrazkach u bohaterów książeczek i dlaczego mogą się tak czuć. Więcej o sposobach wsparcia dziecka w nauce rozpoznawania emocji dowiesz się tutaj: https://www.vitapku.pl/psychologia/podstawowe-emocje-jak-nauczyc-dziecko-je-rozpoznawac.

Dostosuj zabawy i zabawki do wieku dziecka

Istotne jest dostosowanie aktywności do wieku dziecka i jego etapu rozwoju. Zabawa z rocznym dzieckiem będzie inna, niż z kilkulatkiem. Na początku proponuj podstawowe formy zabaw, a z czasem coraz bardziej je urozmaicaj. Obserwuj zainteresowania swojej pociechy i kieruj się nimi podczas wyboru zabawek. Pomocne są również sugestie dotyczące wieku nadrukowane na opakowaniach zabawek.

Zabawy wspaniale budują więź z dzieckiem oraz wspierają jego rozwój. Warto codziennie poświęcić na nie czas, żeby odkryć pełnię potencjału swojej pociechy.

Wpis gościnny