5 rzeczy, które musisz wiedzieć o okularach przeciwsłonecznych

Kobieta w okularach przeciwsłonecznych

Okulary przeciwsłoneczne to praktyczny i modny dodatek do codziennego stroju, który pozwala wyróżnić się z tłumu. Niewątpliwie podkreśla on indywidualny styl i potrafi nadać niepowtarzalny charakter każdemu outfitowi. Oprawki z ciemnymi szkłami świetnie wpisują się w aktualne trendy. Możemy podziwiać je na wybiegach topowych projektantów, są niezastąpione na plaży, w samochodzie i na ulicy. Wybór okularów przeciwsłonecznych nie zawsze jest łatwy, dlatego nasz poradnik przychodzi z pomocą. Oto 5 rzeczy, o których powinieneś pamiętać przy zakupie okularów na słońce.

Ochrona oczu przed słońcem, czyli jakie znaczenie ma filtr UV w okularach

Oprawki przeciwsłoneczne to świetne uzupełnienie wielu stylizacji. Nie zapominajmy jednak, że mają one przede wszystkim zabezpieczyć nasz wzrok przed szkodliwym promieniowaniem UV – w tym UVB i UVA. Aby zakup był dla nas trafiony, przy wyborze okularów należy upewnić się, czy producent wyposażył je w wewnętrzną powłokę z filtrem UV. Takie modele posiadają specjalne właściwości pochłaniania lub odbijania promieniowania UV. Zdecydowanie najlepsze są modele zawierające filtr UV 400, który pochłania 100% niebezpiecznego promieniowania słonecznego. Ten typ okularów warto nosić przez cały rok, bowiem na promieniowanie ultrafioletowe jesteśmy narażeni nie tylko w okresie wakacji. Ze względu na ich zdolność przenikania, promienie UV z łatwością przedostają się przez chmury, szybę, a nawet noszoną przez nasz odzież. Dlatego warto wyposażyć się w parę oprawek słonecznych i mieć je zawsze pod ręką.

Filtr polaryzacyjny w okularach przeciwsłonecznych – co to takiego?

Funkcją filtra polaryzacyjnego jest blokowanie drażniących oczy odblasków i poświaty. Okulary wyposażone w taki filtr przepuszczają do oka wyłącznie promienie pionowe, odbijając poziome, które utrudniają widzenie. Takie szkła poprawiają kontrast i wyostrzają widzenie. Otaczające kolory są wyraźniejsze, bardziej żywe i nasycone. Patrzenie przez okulary z polaryzacją jest swobodne i komfortowe, a my nie musimy martwić się już o to, że nasze oczy będą zmęczone w trakcie upałów. Zastosowanie filtrów polaryzacyjnych jest szczególnie rekomendowane w przypadku osób z astygmatyzmem, kierowców i sportowców (np. uprawiających sporty wodne).

Jakie znaczenie ma kolor soczewki w okularach przeciwsłonecznych?

W okularach na słońce występują różne kolory soczewek. Najbardziej uniwersalne, a przez to najchętniej kupowane, są modele ze szkłami czarnymi lub czarno-szarymi. Takie soczewki mocniej chronią oczy, jednak dają wrażenie mocno zgaszonego obrazu. Najlepszą opcją wydają się okulary przeciwsłoneczne ze szkłami w kolorze bursztynowym, brązowym lub szarym. Takie soczewki nie zaburzają widzenia i zapewniają najlepsze odwzorowanie obrazu. Jeśli szukasz opraw, które cechują się oryginalnym wyglądem, a przy tym zapewniają 100% ochrony przed słońcem, interesującą opcją mogą być np. okulary Solano. W ofercie tej marki znajdziesz wiele modeli damskich i męskich, które sprawdzą się u każdego, niezależnie od gustu.

Co oznaczają kategorie filtra zaciemnienia?

 • Nalepki z cyframi z przedziału 0 do 4 mówią o tym, ile światła przepuszczają dane szkła przeciwsłoneczne, a tym samym do jakich warunków atmosferycznych są przystosowane:
  kategoria 0 – przepuszcza 80-100% światła,
  kategoria 1 – przepuszcza 43-80% światła,
  kategoria 2 – przepuszcza 18-43% światła
  kategoria 3 – przepuszcza 8-18% światła
  kategoria 4 – przepuszcza 3-8% światła.

Uwaga na okulary, które „udają” przeciwsłoneczne!

To, że okulary posiadają przyciemniane szkła, wcale nie oznacza, że zapewnią oczom ochronę przed promieniami słonecznymi. Okulary z bazaru czy drogerii, które są reklamowane jako „przeciwsłoneczne”, mogą wyrządzić nam więcej szkody niż pożytku: pod wpływem zaciemnienia rozszerzają się źrenice, co powoduje, że do oka wnika jeszcze większa ilość światła. Dlatego specjaliści jednoznacznie zalecają, by okulary przeciwsłoneczne kupować u sprawdzonego optyka, w zaufanym sklepie. Kupując oprawki w renomowanym salonie możemy być spokojni o ich jakość oraz o to, że wszystkie soczewki modeli przeciwsłonecznych zostały wyposażone w odpowiedni filtr UV. Dobre okulary słoneczne można kupić też u optyków stacjonarnych, np. wOkularach.pl. Sklep oferuje największy wybór oryginalnych i modnych modeli przeciwsłonecznych damskich i męskich. Jeśli szukasz wysokiej jakości okularów w przystępnej cenie, polecamy zapoznać się z ofertą tego salonu.

Wpis gościnny